Agencja
Zdjęcia
Kontakt

Kabaret pod Wyrwigroszem

W skrócie o Kabarecie

"Kabaret pod Wyrwigroszem" założyła w 1994 roku grupa przyjaciół, absolwentów PWST w Krakowie. Szybko zdobyła sobie przychylność widowni w całej Polsce.
Członkowie kabaretu lubią parodiować, improwizować, pić piwo i palić papierosy. Sami sobie komponują, piszą i grają. Obecnie występują w składzie: Beata Rybarska, Maurycy Polaski i Łukasz Rybarski.

Historia Kabaretu

1990 r.

Grupa niedawnych absolwentów krakowskiej PWST zakłada kabaret SOMGORSI. W każdą sobotę, na przytulnej scenie Teatru Sytuacji (dawniej Teatr 38), pokazują autorski program pod tytułem (zaczerpniętym od Gałczyńskiego): "Szarlatanów nikt nie kocha".

1991 r.

Spektakl podoba się nie tylko szerokiej widowni. Pierwszym mecenasem kabaretu jest Krzysztof Jasiński. Zaprasza zespół do Teatru STU, gdzie seria udanych przedstawień zostaje uwieńczona programem dla TVP 2 "Kabaret SOMGORSI TV - Live". Jednak ze względów techniczno -cenzuralnych emisji nie ma! Na dodatek kabaret traci dotychczasową siedzibę. Pośród jego członków zapanowuje frustracja.

1992 r. i 1993 r.

Frustracja. Praca własna. Cisza.

1994 r.

Jest wreszcie miejsce do grania! Rozmowy z dzierżawcą Restauracji pod Wyrwigroszem przynoszą efekt. Świeża, jeszcze ciepła, ale już bardzo stara piwnica, daje nową nazwę kabaretowi, który w nieco zmienionym składzie, ale w równie wysokiej formie artystycznej prezentuje swój Wieczór I.

1995 r. i 1996 r.

Kabaret na stałe wpisuje się w kulturalny pejzaż Krakowa. Zdobywa coraz to nowych zwolenników, a to owocuje nowym programem zatytułowanym "Wieczór II".

1997 r.

Marketingowo - przełomowy rok! Udział w Benefisie Iwony Bielskiej (w Teatrze STU). Kilkukrotna emisja w TVP 2 i TV Polonia powoduje, ?e Kabaret pod Wyrwigroszem zaczyna rozpoznawać cała Polska.

1998 r. i 1999 r.

Kabaret jest zapraszany do udziału w coraz to nowych programach rozrywkowych. Szczególnie chętnie proponuje mu współpracę "Dwójka". Dwuczęściowy recital autorski, Benefisy w Teatrze STU, Turnieje Satyryków, Opolska Noc Kabaretowa, "Wszystko gra", PAKA Vena'99, Mazurskie Biesiady Kabaretowe - to tylko część telewizyjnego dorobku Kabaretu pod Wyrwigroszem. Na estradzie - kolejne Wieczory. Przy szczelnie wypełnionej widowni, w każdy poniedziałek o 20.00 (Kraków, ul. św. Jana 30), aktorzy dają dowód, że nie bez kozery Kabaret pod Wyrwigroszem uznawany jest za jeden z najlepszych w Polsce. Dowodzi tego również znakomite przyjęcie, jakim kabaret cieszy się, gdy występuje gościnnie.

2000 r. i 2001 r.

Dobrze się dzieje. Powstaje "Wieczór III", którego premiera sprawia, że 70.osobowa sala przy ul. św. Jana jest zbyt mała, by pomieścić wszystkich chetnych do obejrzenia spektaklu. Wprowadzona zostaje telefoniczna rezerwacja biletów. Trwają twórcze poszukiwania. W związku z modą na sitcomy, powstaje 7.odcinkowy serial TV pt.:"Klinika pod Wyrwigroszem", który z powodzeniem, kilkukrotnie emituje TVP2. Głównymi postaciami kliniki są aktorzy kabaretu a w każdym odcinku pojawiają się goście.

2002 r.

Recesja na rynku powoduje, że kabaret musi rozstać się z kolegami - muzykami, z którymi od dawna współpracował. Odbywa się premiera prasowa(premiera dla normalnych listopad 2001) programu "Krok w mrok czyli Dziewice i kaptury". Spektakl z pogranicza kabaretu i teatru zbiera niezwykle pochlebne recenzje. Aktorom towarzyszą półplaybacki?Niestety tego samego roku po długiej chorobie i kilku operacjach odchodzi od nas na zawsze Wojtek Szawul.

2003 r.

I znowu kłopoty. Kolejne zmiany właścicieli powodują zamknięcie restauracji "Pod Wyrwigroszem", a co za tym idzie - zawieszenie regularnych występów kabaretu w Krakowie. Za to spektakli wyjazdowych było 106?

2004 r.

Zmienia się skład kabaretu, zmienia się jego image, zmienia się jego strona internetowa i wogóle wszystko się zmienia... Istnieje szansa, że od jesieni kabaret będzie występował w "Café Moliere", u Artura Dziurmana. Wyprodukowany zostaje pilotażowy odcinek rozrywkowego programu cyklicznego "Puzel TV", który czeka na emisję!

Kariera w telewizji

MARGINA?KI 1996r. , TVP Kraków
Obszerne fragmenty zarejestrowane przez OTV Kraków w siedzibie kabaretu.

PEŁNA KULTURA 1996r. , TVP Kraków
30 minutowy program na żywo poświęcony Kabaretowi pod Wyrwigroszem.

KABARET POD WYRWIGROSZEM W CANAL+ , 1996r. Canal+
Fragmenty występu zarejestrowane przez telewizją Canal+ w siedzibie kabaretu.

BENEFIS IWONY BIELSKIEJ, 1997r. TVP2
Występ w trakcie rejestracji telewizyjnej w Teatrze STU.

KONCERT DLA POWODZIAN, 1997r. TVP Kraków
Transmisja bezpośrednia z Teatru im. J. Słowackiego.

BENEFIS GRUPY POD BUDĄ, 1997r. TVP2
Występ w trakcie rejestracji telewizyjnej w Teatrze STU.

BENEFIS MICHAŁA BAJORA, 1997r. TVP2
Występ w trakcie rejestracji telewizyjnej w Teatrze STU.

TURNIEJ SATYRYKÓW Z BLONDYNKĘ W TLE, 1998r. TVP2
Występ w trakcie rejestracji telewizyjnej w Rotundzie.

BENEFIS PROF. JANA MIODKA, 1998r. TVP2
Występ w trakcie rejestracji telewizyjnej w Teatrze STU.

NOC KABARETOWA OPOLE 98, 1998r. Polsat
Występ w trakcie Opolskiej Nocy Kabaretowej - rejestrowany przez telewizję.

PIKNIK DWÓJKI W GNIEŹNIE, 1998r. TVP2
Występ w trakcie Pikniku Dwójki w Gnieźnie - rejestrowany przez telewizję

"KLINIKA POD WYRWIGROSZEM"
Pierwszy scenariusz Kliniki pod Wyrwigroszem powstał w 1998 roku. Pozostałe scenariusze powstawały na przełomie 2000/2001. Każdy odcinek może funkcjonować jako osobny film. Serial przedstawia życie prywatnej kliniki. Pracownicy Kliniki pod Wyrwigroszem są postaciami przerysowanymi. Od silnych i despotycznych, poprzez słabych i tchórzliwych nieudaczników. Lecz każda z przedstawionych postaci wzbudza naszą sympatię. Podstawowym założeniem filmu było uczestnictwo w filmie wszystkich członków Kabaretu pod Wyrwigroszem wraz z krakowskimi przyjaciółmi - aktorami.


 


Copyright © 1990 - 2017 BAMA » Wszelkie prawa zastrzeżone